Kontakt

Masz pytania? Porozmawiaj z nami on-line, wyślij wiadomość, a w wolnej chwili oddzwonimy.
Do You have any quastion call us or send the message, we call You back

obsługa sklepu internetowego - Karolina: +48515148806
 
obsługa klientów na miejscu:
Krzysztof: +48501712177
Paweł: +48508268847


w sprawie nagłośnień:
Jacek: +48509078579

Zapraszamy

Symbolika monstrancji – dowiedz się, dlaczego jest tak ważna

ss

Monstrancja jest jednym z najważniejszych naczyń liturgicznych tuż obok kielicha i pateny. Pełni bardzo znaczącą funkcje, bowiem uobecnia osobę Jezusa Chrystusa podczas adoracji i różnego typu nabożeństw. Przez lata ewoluowała, aby dzisiaj, nabierać różnych form, jednak zawsze szlachetnych i pięknych, adekwatnych do podniosłości chwil, w których jest wykorzystywana.

Historia monstrancji

Monstrancja w kościele obecna jest od XIII wieku – swój początek miała w belgijskiej miejscowości Liege, jednak bardzo szybko trafiła do kościołów na całym świecie. Wszystko za sprawą papieża Urbana IV, który wprowadził święto Bożego Ciała w roku 1264. To właśnie w tej liturgii monstrancja pełniła swoją początkową funkcję. Jednak jej wygląd zdecydowanie różnił się od monstrancji, które znamy dzisiaj. Można powiedzieć, że bardziej przypominał dzisiejsze kustodia niż pięknie zdobione monstrancje. Na początku były to kryształowe, przezroczyste puszki na metalowej podporze, zwane ostensoriami. Z czasem monstrancje udoskonalano poprzez dodawanie ozdobnych wieżyczek, które inspirowane były gotyckimi budowlami. W XV wieku naczynia te występowały już w naprawdę sporych rozmiarach i były bardzo obficie zdobione.

Barok przyniósł z sobą nowy wzór monstrancji. Już sama nazwa – monstrancja promienista – wiele nam wyjaśnia. Hostię zaczęto ukazywać w otoczeniu promieni, aby całość przypominała majestatyczne słońce. Ten typ monstrancji wykorzystywany jest w polskim kościele zdecydowanie najczęściej. Ta forma monstrancji nazywana jest także solaryczną.


Znacznie monstrancji w kościele

Symbolika:

Monstrancja to zwykle podstawa, trzon i najważniejsze – repozytorium na hostię, otoczone promieniami.

Okrąg przypominający słońce nie jest tutaj przypadkowy. Koło symbolizuj formę idealną, bez początku i końca, co ma ukazywać boską doskonałość. Słońce jest zaś motywem nawiązującym do Chrystusa, którego określano również jako Słońce Sprawiedliwości.


Monstrancja to naczynie liturgiczne o bardzo dużym znaczeniu. Pomaga katolikom w unaocznieniu Chrystusa, a także w dostrzeżeniu jego piękna i doskonałości. Obecna jest podczas nabożeństw i adoracji, kiedy to katolicy przychodzą do kościoła, aby wielbić Pana i prosić go o łaski. O wyjątkowości tego naczynia świadczy opisana powyżej symbolika, ale również materiały, z których wykonywane są monstrancje. Zwykle są to cenne surowce, jak złoto i srebro, niekiedy również szlachetne kamienie. Aby jeszcze bardziej podkreślić podniosłość momentu, w którym to w monstrancji znajduje się konsekrowana hostia, stosuje się dodatkowo trony pod monstrancję.